۱۰ نکته درباره‌ی مریخ که باید بدانیم

۱۰ نکته درباره‌ی مریخ، سیاره سرخ، که باید بدانیم

 

  1. سیاره‌ای کوچک

اگر خورشید اندازه‌ی یک درب ورودی معمولی بود، زمین در مقایسه با آن به اندازه‌ی یک سکه و مریخ به اندازه‌ی یک قرص آسپیرین بود.

اندازه ی مریخ

 

  1. صخره چهارم

مریخ بعنوان چهارمین و آخرین سیاره‌ی سنگی به دور خورشید در حال چرخش است. این سیاره در فاصله‌ی میانگین ۲۲۸ میلیون کیلومتر (۱۴۲ میلیون مایل) یا ۱.۵۲ واحد نجومی از خورشید قرار گرفته است.

 

  1. شبانه روز طولانی

یک شبانه روز در مریخ کمی بیشتر از ۲۴ ساعت طول می‌کشد. (زمانی که مریخ یک دور به دور خود می‌چرخد). این در حالی است که مریخ در مدت ۶۸۷ روز زمینی یک دور چرخش در مدار خود به دور خورشید را کامل می‌کند. (مدت زمان یک سال مریخی).

 

  1. زمین ناهموار

مریخ دارای سطح سنگی است. این سطح سنگی توسط آتشفشان ها، ضربه‌ها، حرکات پوسته و تاثیرات جوی (توفان گرد و غبار) دستخوش تغییر شده است.

سطح مریخ

 

  1. جو سیاره

مریخ دارای اتمسفری رقیق است که اکثر آن را گازهایی مانند دی اکسید کرین، نیتروژن، آرگون و مقدرا کمی بخار آب و اکسیژن شامل می‌شود.

 

  1. یک جفت قمر

مریخ دارای دو قمر به نام فوبوس و دیموس است.

 

  1. سیاره‌ی بدون حلقه

در اطراف مریخ هیچ حلقه‌ای وجود ندارد.

 

  1. تعدادی از مأموریت‌های مریخ

چندین مأموریت شامل پرواز در ارتفاع کم سیاره، مدارگرد و سطح نشین در این سیاره انجام شده است. سطح نشین ها بر روی این سیاره حرکت و از آن دیدار کرده‌اند. اولین مأموریت موفقیت آمیز مریخ، پرواز مارینر ۴ در سال ۱۹۶۵ بود.

مااموریت بر روی مریخ

 

  1. مکانی سخت برای زندگی

امروزه، سیاره‌ی سرخ نمی‌تواند زندگی را آن طور که می‌شناسیم پشتیبانی کند. مأموریت‌های فعلی بر روی مریخ در حال تعیین پتانسیل‌های بالقوه گذشته و آینده‌ی مریخ برای زندگی هستند.

 

  1. سیاره‌ی زنگ زده

مریخ به‌عنوان سیاره‌ی سرخ نیز شناخته می‌شود؛ زیرا مواد معدنی نظیر آهن در خاک مریخ اکسیدشده و زنگ می‌زند. این عمل موجب ایجاد سطحی قرمزرنگ همراه با توفان‌های گردوغباری به همین رنگ می‌شود.

مریخ، سیاره سرخ

 

منبع: ناسا

درباره حسن قضاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *