خانه / تصاویر تلسکوپ فضایی هابل / پژواک نور از ستاره ی V838 تکشاخ

پژواک نور از ستاره ی V838 تکشاخ

این تصاویر متوالی از دوربین پیشرفته تلسکوپ فضایی هابل ناسا، برای بررسی و نمایش طنین و پژواک نور از طریق فضا به علت انفجار مهیب یک ستاره‌ی غیرمعمول در ژانویه ۲۰۰۲ رخ‌داده است.

یک انفجار نور در ستاره ای عجیب‌وغریب که به‌طور یکسان در فضا پخش و بازتاب آن اطراف ستاره مانند پوسته و قشری از گردوغبار آشکارشده، منظره‌ای دیدنی و رنگارنگ در مقابل چشمان شما به نمایش می‌گذارد.

این تصاویر متوالی از ماه می تا دسامبر ۲۰۰۲، تغییرات ظاهری در ظهور و پیدایش گرد و غباری که به دور ستاره در حال چرخش‌اند را نمایش می‌دهد. این گردوغبار در قسمت‌های مختلف به ترتیب یکی پس از دیگری روشن می‌شوند. این اثر «پژواک نور» نامیده می‌شود.

قطر ظاهری سحابی از اولین تا آخرین تصویر، حبابی در حدود ۴ تا ۷ سال نوری است. این موضوع ما را فریب می‌دهد که گردوغبار در فضا با سرعتی بیش‌تر از سرعت نور در حال بسط و توسعه است! در حقیقت پوست و قشر گردوغباری ستاره منبسط نمی‌شوند اما واقعاً نور ستاره به‌صورت ناگهانی مانند برق زدن در کل سحابی پخش می‌شود. رنگ‌های مختلف در سحابی درواقع انعکاس تغییرات رنگ ستاره در خلال فوران آن است.

ستاره‌ی قرمزرنگ مرکزی که شبیه کره‌ی چشم است درواقع یک ستاره اَبَر غول غیرمعمول منفجرشده است به نام «V838 تک‌شاخ». این ستاره در صورت فلکی تک‌شاخ از مجموعه صورت‌های فلکی زمستانه و در فاصله‌ی حدود ۲۰ هزار سال نوری از ما قرارگرفته است. در خلال فوران ستاره درخشندگی آن به ۶۰۰ هزار برابر درخشندگی خورشید رسید.

ترکیب مدور اطراف ستاره که اکنون منبسط‌شده کمی بزرگ‌تر از فاصله‌ی زاویه ای مشتری تا خورشید در آسمان است. برای چندین سال دیگر انبساط گردوغبار ستاره ادامه خواهد یافت. به همین دلیل نور از بخش‌های دورتر سحابی انعکاس پیدا می‌کند.

درنهایت، هنگامی‌که نور از طرف پشت سحابی شروع به وارد شدن به سحابی می‌کند، پژواک نور شکل می‌گیرد و تا پایان این دهه ناپدید خواهد شد. شکاف‌های سیاه اطراف ستاره‌ی قرمز مناطقی در فضای سحابی هستند شامل حفره‌هایی از گردوغبار که نشان می‌دهند سحابی ساختاری مانند پنیر سوئیسی دارد.

v838 monocerotis

درباره حسن قضاوی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *