خانه / تصاویر تلسکوپ فضایی هابل / شکوه و جلال ستاره ایی در مرکز اُمگا قِنطورس

شکوه و جلال ستاره ایی در مرکز اُمگا قِنطورس

هسته‌ی خوشه کروی دیدنی و جذاب اُمگا قنطورس ترکیبی از نور ۲ میلیون ستاره است.

کل خوشه شامل ۱۰ میلیون ستاره است که در میان ۲۰۰ خوشه کروی اطراف کهکشان راه شیری جزء بزرگ‌ترین و حجیم‌ترین‌ها به حساب می‌آید. اُمگا قنطورس ۱۷ هزار سال نوری از زمین فاصله دارد.

اخترشناسان اِوا نویولا از موسسه ماکس پلانک قسمت فیزیک فرازمینی در گارچینگ آلمان و کارل گِباردِت از دانشگاه تگزاس در آستین، در تشخیص احتمالی یک مورد سیاهچاله در هسته اُمگا قنطورس گزارش داده‌اند.

نتایج اولیه بر اساس اندازه گیری‌های طیف سنجی با رصدخانه دوپیکر جنوبی در شیلی بدست آمد. این نتایج نشان می‌دهد ستاره‌های اطراف هسته مرکزی خوشه، با سرعتی بیش از سرعت مورد انتظار حرکت می‌کنند.

یکی از مطالعات موفق در میان مدل‌های ممکن برای ستاره‌های سریع در مرکز خوشه، این است که جرم یک سیاهچاله حدوداً ۴۰ هزار برابر جرم خورشیدی است، در نتیجه گرانش قدرتمند این سیاهچاله حرکت ستاره‌ها در نزدیکی هسته به سرعت افزایش می‌یابد.

اخرشناسان سال‌ها پیش بینی می‌کردند که ممکن است برخی از خوشه‌های کروی در مرکز خود جرم متوسط یا حجم متوسط ای از سیاهچاله‌ای با توده‌هایی برابر با ده هزار خورشید را در خود جای داده باشند.

فراوانی سیاهچاله‌های متوسط به مراتب کمتر از سیاهچاله‌های اَبَر پرجرم است. سیاهچاله‌های اَبَر پرجرم دارای جرمی برابر میلیاردها جرم خورشید و در مراکز کهکشان‌های بزرگ ساکن شده‌اند.

برای مطالعه و کمک به تعیین مرکز خوشه و همچنین برای اندازه گیری میزان نور ستاره‌ها در مرکز خوشه از تصاویر گرفته شده هابل به کمک دوربین پیشرفته آن استفاده شد. تطبیق این تصاویر با تصاویر رصدخانه‌ی دوپیکر جنوبی کمک شایانی به بررسی این موارد کرد.

نویولا و گباردِت با استفاده از تلسکوپ VLT رصدخانه‌ی جنوبی اروپا در حال برنامه‌ریزی برای رصد مستمر این موضوع می‌باشند. نتایج این دست آوردها می‌تواند به تأیید و تشخیص سیاهچاله‌های جرم متوسط کمک کند.

منبع : www.hubblesite.org

خوشه کروی اُمگا قنطورس

 

درباره حسن قضاوی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *