خانه / تصاویر تلسکوپ فضایی هابل / خوشه ستاره های آبی ( NGC 602 )

خوشه ستاره های آبی ( NGC 602 )

در یک کهکشان نزدیک به نام ابر کوچک ماژلان، ستاره‌های جوانی در حال فوران تابش خود به بیرون هستند. این تابش در اثر مصرف ابری از گاز و گرد و غبار است که خیلی زود ستاره‌ها را بدنیا آورده است. این تصویر هابل با دوربین پیشرفته نقشه برداری برای نمایش صحنه تابش این ستاره‌ها گرفته شده است.

خوشه ستاره‌های آبی، NGC 602 نامیده می‌شود. این خوشه زمانی شکل‌گرفته که قسمت بزرگی از ابر گازی در اثر گرانش بر روی مرکز فرومی‌ریزد و در این حالت بسیار متراکم و چگال می‌شود. تابش شدید که در حال حاضر توسط این ستاره‌های گرم و جوان تولید می‌شود، لبه‌ی درونی سحابی گازی را می‌تراشد. قسمتی از سحابی نسبت به قسمت‌های دیگر در مقابل فرسایش بهتر مقاومت می‌کند و ستارگان، درواقع ستون‌های بلندی هستند که در جهت منبع تابش حرکت می‌کنند.

از آنجائی که ابر کوچک ماژلان نسبتاً به ما نزدیک است (کمتر از ۲۰۰ هزار سال نوری با ما فاصله دارد)، اخترشناسان فرصت خوبی دارند تا تشکیل ستاره‌ها در کهکشانی به‌غیراز کهکشان خودمان را مطالعه کنند، درحالی‌که شرایط در آنجا متفاوت است. ابر ماژلانی کوچک یک کهکشان کوتوله است که دارای ستاره‌های کمتری است و گاز غنی‌شده‌ای ندارد درحالی‌که کهکشان‌های بزرگ‌تری مانند راه شیری دارند.

بنابراین می‌توان یک نگاه اجمالی به شکل‌گیری ستاره‌هایی انداخت که ممکن است شبیه ستاره‌های کهکشان خودمان باشند در جهان اولیه، قبل از آنکه نسل‌های اولیه ستارگان شکل بگیرند و عناصر سنگین در محیط کیهان توزیع شوند.

با استفاده از مشاهدات هابل از NGC 602، گروهی از اخترشناسان به رهبری لین ریدینگ کارلسون از دانشگاه جان هاپکینز معتقدند ستاره‌های عظیم در مرکز خوشه و اطراف آن کمتر از ستاره‌های عظیم که حدود ۴ میلیون سال پیش تشکیل‌شده‌اند عمر دارند.

وقتی کارلسون و همکارانش در ناسا از تلسکوپ فضایی اسپیتزر برای مطالعه NGC 602 استفاده کرده‌اند، آن‌ها حتی ستاره‌های جوان‌تری نیز کشف کردند، برخی از این ستاره‌ها در لفافه‌ای از گاز و گردوغبار در حومه خوشه پنهان‌شده‌اند. به نظر می‌رسد ستاره‌های آشکارشده حدود یک‌میلیون سال پیش شکل‌گرفته‌اند. نتایج نشان می‌دهد که ستاره‌ها در مرکز خوشه تشکیل و سپس راه خود را به سمت خارج پیش‌گرفته‌اند.

مطالعات مستمر با استفاده از مشاهدات هابل به رهبری گیرو دی مارچین از آژانس فضایی اروپا تأیید کرد که ستاره‌های NGC 602 همگی به‌یکبار متولد نشده‌اند بلکه در زمان‌های مختلف تولد اتفاق افتاده است. شکل‌گیری بعضی از ستاره‌ها ممکن است ۶۰ میلیون سال پیش آغازشده باشد.

منبع : www.khanenojum.com

NGC 602

درباره حسن قضاوی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *