خانه / نجوم / تلسکوپ / تولد ۲۷ سالگی هابل

تولد ۲۷ سالگی هابل

تولد ۲۷ سالگی هابل

تصویر دیدنی از دو کهکشان مارپیچی با نمایی جدید

 

هابل سالگرد جشن فعالیت خود را با تصویربرداری از یک جفت دیدنی از کهکشان‌ها آغاز کرد.

هنگامی‌که تلسکوپ فضایی هابل بر روی شاتل فضایی دیسکاوری در تاریخ ۲۴ آوریل سال ۱۹۹۰ میلادی سوار شد اخترشناسان خواب تصاویری که در آینده‌ای نزدیک تلسکوپ خواهد گرفت را هم نمی‌دیدند؛ اما اکنون ۲۷ سال از آن تاریخ می‌گذرد و بیش از یک‌میلیون مشاهده و تصویر بعدازآن تاریخ با این تلسکوپ صورت گرفته است. این تلسکوپ را می‌توان گنجینه‌ای در علم نجوم دانست که همیشه در خدمت اخترشناسان و دانشمندان بوده است.

ناسا با همکاری آژانس فضایی اروپا تولد هابل را هرسال با یک تصویر شگفت‌انگیز جشن می‌گیرند. اکنون در ۲۷ سالگی تلسکوپ یکی دیگر از نمایش‌های باشکوه از تصاویر کیهان به‌دست‌آمده است. جفت کهکشانی مارپیچی که بسیار به کهکشان راه شیری شباهت دارند.

این جزیره‌های مملو از ستاره که حدود ۵۵ میلیون سال نوری از ما فاصله‌دارند به اخترشناسان یک ایده ازآنچه کهکشان ما از دید ناظری خارج از راه شیری به دست می‌آورد می‌دهند. کهکشانی که از لبه دیده می‌شود ۴۳۰۲ NGC و کهکشانی که کج در تصویر قرارگرفته ۴۲۹۸ NGC است. در این عکس درخشش زیبا و غبار قهوه‌ای‌رنگ این دو کهکشان به‌خوبی به نمایش درآمده است. این جفت کهکشان توسط اخترشناس ویلیام هر شل در سال ۱۷۸۴ میلادی کشف شد. می‌توان گفت این دو کهکشان تشکیل‌دهنده ی قسمتی از خوشه ی کهکشانی دوشیزه (VIRGO) هست که این خوشه تعداد تقریبی ۲۰۰۰ کهکشان را در برمی‌گیرد.

منبع : www.hubblesite.org

ترجمه آزاد از : www.khanenojum.com

جفت کهکشان ngc 4302 و ngc 4298

درباره حسن قضاوی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *