خانه / تصاویر تلسکوپ فضایی هابل / ترکیب تصاویر نوری و پرتوایکس از SNR 0509-67.5

ترکیب تصاویر نوری و پرتوایکس از SNR 0509-67.5

این تصویر از باقی‌مانده اَبَر نو اختر ۰۵۰۹، ترکیبی از داده‌های دو رصدخانه بزرگ ناسا است.

داده‌های نوری از SNR 0509 و ستاره‌های همراه آن در میدان دید تلسکوپ فضایی هابل با تصاویر پرتوایکس از رصدخانه‌ی پرتوایکس چاندرا ترکیب‌شده است.

نتیجه این ترکیب نمایش رنگ‌های سبز ملایم و آبی پررنگ از مواد گرم شده است که توسط داده‌های پرتوایکس ثبت‌شده و همچنین رنگ صورتی از گازهای تابشی حاصل از داده‌های نوری تلسکوپ هابل که به‌مانند پوسته‌ای همه‌ی گازها را احاطه کرده است.

این تصویر ترکیبی نمایشی از موج حاصل از انفجار ابرنواختر است. انفجار باعث ایجاد شوک و ضربه‌ای به گاز پیرامون ابرنواختر شده و آن را منبسط کرده است. داده‌های پرتوایکس، هم‌زمانی ظهور و پیدایش پوسته به همراه ناحیه روشن را به‌صورت موج نشان می‌دهد.

اَبَرنواختر نوع la که منجر به ایجاد SNR 0509-67.5 شد تقریباً ۴۰۰ سال پیش برای زمینیان رخ‌داده است. باقی‌مانده ابرنواختر در ابر بزرگ ماژلانی قرار دارد. ابر بزرگ ماژلانی یک کهکشان کوچک در فاصله حدود ۱۷۰ هزار سال نوری از زمین است. قطر مخزن گاز حباب شکل ۲۳ سال نوری است و با سرعت بیش از ۱۱ میلیون کیلومتر در ساعت (۵ هزار کیلومتر در ثانیه) در فضا گسترش می‌یابد.

برای مطالعات بیشتر داده‌های دوربین پیشرفته هابل از تصاویری که در سال ۲۰۰۶ توسط یک فیلتر تجزیه‌کننده که نور را از هیدروژن‌های برانگیخته مجزا می‌کرد با تصاویر دوربین میدان دید باز شماره ۳ هابل در سال ۲۰۱۰ که در نور مرئی از ستاره‌های اطراف میدان دید گرفته‌شده بود ترکیب شدند. پس‌ازآن این داده‌ها با داده‌های پرتوایکس رصدخانه پرتوایکس چاندرا ادغام شدند. داده‌های چاندرا توسط تصویربردار سی‌سی دی برای طیف‌سنجی پیشرفته در سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۷ گرفته شد.

منبع : www.hubblesite.org

بقایای انفجار ابرنواختری SNR 0509

درباره حسن قضاوی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *