انتقال تکنولوژی از فضا به زمین

فناوری فضایی یکی از بهترین ابزارها برای مقابله با چالش‌های پیش روی هر کشوری است. انتقال فناوری، استحکام صنایع و معرفی موقعیت‌های اقتصادی تازه را موجب می‌شود.

بسیاری از فناوری‌ها هستند که ابداع یا اختراع مهندسان حوزه فضایی نیست، اما محققان آن‌ها را برای استفاده‌های خاص بهینه می‌کنند. به‌مرورزمان فناوری‌های توسعه‌یافته سازمان‌های فضایی بزرگ جهان مانند ناسا و اِسا (آژانس فضایی اروپا) وارد زندگی روزمره نیز می‌شود و فعالیت‌های روزمره را برای انسان آسان می‌کند.

 

سازمان فضایی اروپا

esa.int

 

انتقال فناوری فضایی از ابتدای فعالیت آژانس فضایی اروپا در دستور کار قرار داشته تا بشود در زندگی هرروزه از این پیشرفت‌های علمی بهره برد. در سازمان فضایی اروپا بخشی بانام «دفتر برنامه انتقال فناوری» وجود دارد که ساده کردن استفاده از فناوری فضایی را به‌عنوان هدف خود برگزیده است.

فرانک سالزگبر، رئیس اسبق دفتر برنامه انتقال فناوری آژانس فضایی اروپا، می‌گوید: ما نهادهای تحقیقاتی متعددی را پرورش داده و بر آنیم تا از ابتدای کار به مصرف دوگانه فناوری‌های فضایی و غیر فضایی بیندیشند.

بخصوص وقتی با پروژه‌هایی ده‌ساله روبرو هستیم، مصرف ثانوی باید بلافاصله در دسترس قرار گیرد. این اتفاق به‌طور ویژه برای پروژه روزتا افتاد.

فناوری مورداستفاده در سفینه روزتای سازمان فضایی اروپا، برای استفاده در بخش‌های گسترده‌ای از زندگی روزمره انسان بازتعریف شده‌اند. از تشخیص بیماری و یافتن حشرات ریز گرفته تا ساخت نسل تازه زیردریایی‌ها.

ناسا

 

همان فن‌آوری که شاتل‌های فضایی را به فضا پرتاب کرد و انسان را بروی سطح ماه فرود آورد و شرایط کار ایستگاه فضایی بین‌المللی را فراهم ساخت، به صنعت، خانه، غذا و حتی لباس پوشیدن ما واردشده است. شاخه‌هایی از فن‌آوری فضایی، امروز در هر شهری دیده می‌شود. بعضی فناوری‌ها ایده اولیه دانشمندان علوم فضایی و بعضی فناوری توسعه‌یافته هستند.

امروزه با توجه به سه فن‌آوری مهم و ضروری برای موفقیت ناسا در آینده – زیست فن‌آوری، نانو فن‌آوری و فن‌آوری اطلاعات دیگر شکی باقی نمی‌ماند که آسمان برای بشر حدومرزی ندارد.

خانه و شهر ناسا

ناسا به بررسی سیاره ما، خورشید، منظومه شمسی و فراتر از آن می‌پردازد، اما برنامه فضایی آمریکا از آن چیزی که فکر می‌کنید به خانه شما نزدیک‌تر است. می‌توانید هزاران فناوری تحت تأثیر ناسا را درست در حیاط‌خلوت خود بیابید. وب‌سایت خانه و شهر ناسا به شما اجازه می‌دهد تا تأثیر ناسا را در زندگی روزمره خود کشف کنید.

جیم روتر، دستیار مدیر دفتر مأموریت فناوری فضایی ناسا گفت: فناوری فضایی ما به بهبود زندگی روی کره زمین ادامه می‌دهد.» خانه و شهر ناسا مکانی برای اکتشافات برای مردم و به‌ویژه دانش آموزان است که تابه‌حال فکر کرده‌اند که چرا فضا اکتشاف باید برای آن‌ها مهم باشد.

خانه و شهر ناسا اکتشافات تجاری شده ناسا را در یک فضای مجازی به شما نمایش می‌دهد. شما می‌توانید از طریق ساختمان‌ها و اتاق‌ها گشت‌وگذار کنید. اکتشافات تجاری شده در اصل برای مطالعه و کاوش در فضا ساخته‌شده است.

این سایت تنها نمونه کوچکی از فناوری‌های دومنظوره ناسا را نشان می‌دهد. در اینجا چند نوآوری ارائه‌شده در خانه و شهر ناسا را معرفی می‌کنیم. غافلگیر می‌شوید.

دستگاه‌های تصفیه آب در خانه شما به دوره آپولو بازمی‌گردد.

 

آب یک منبع کمیاب به‌دوراز زمین است. در ابتدا باهدف تصفیه آب برای فضانوردان مأموریت آپولو، فناوری یون نقره ناسا به کار گرفته شد. این فناوری ضمن جلوگیری از رشد باکتری‌ها در شیارهای فیلترها، آب را تصفیه و گواراتر می‌کند. امروزه تولیدکنندگان از این فناوری ترکیبی برای ایجاد دستگاه‌های تصفیه آب خانگی استفاده می‌کنند که نه‌تنها تصفیه آب را انجام می‌دهد بلکه بوی کلر موجود در آب را از بین می‌برد.

توربین‌های بادی بادوام با توجه به مریخ طراحی‌شده‌اند.

پانل‌های خورشیدی احتمالاً منبع اصلی نیرو را برای مأموریت‌های مستمر در آینده مریخ فراهم می‌کند. ناسا همچنین در استفاده از توربین‌های بادی برای مواقعی که خورشید در دسترس نیست، تحقیق کرد.

این توربین‌های طراحی‌شده برای مریخ، در قطب جنوب مورد آزمایش قرار گرفتند. توربین‌های بادی مقاومی که می‌توانند در سراسر سیاره زمین نیرو تولید کنند.

فضانوردان ناسا و آتش‌نشانان از پارچه‌ای مشابه استفاده می‌کنند.

ناسا پارچه پلیمری فوق‌العاده مقاومی در برابر آتش را برای استفاده در لباس فضانوردان ایستگاه‌های فضایی و فضاپیماها طراحی و اجرا کرد. این لباس امروزه به‌طورمعمول در تجهیزات محافظ آتش‌نشانان و همچنین در کاربردهای مختلف غیرنظامی و نظامی استفاده می‌شود.

مواد ترموپلاستیک به‌کاررفته در این لباس از افرادی که در شرایط محیطی نیازمند استحکام و مقاومت بالا در برابر سایش محافظت می‌کند.

آیا سلفی می‌گیرید؟ فناوری ناسا در دوربین تلفن همراه شما نیز هست.

تصاویری که ناسا از کهکشان‌های دوردست یا اجرام تازه کشف‌شده به ثبت می‌رساند، غالباً نفس‌گیر است و ازنظر علمی بسیار پراهمیت به شمار می‌آیند. فناوری مورداستفاده برای ثبت این تصاویر طی سالهای متمادی تحول فراوانی یافته است. در دهه ۱۹۹۰ یک مهندس ناسا نوع جدیدی از حس‌گرهای ثبت تصویر را ساخت که علی رقم کوچکی بسیار کارآمد است. این حس‌گرها نیاز به باتری کمی دارند.

حس‌گرهای حساس به نور نه‌تنها بسیار عالی برای مأموریت‌های فضایی هستند بلکه همچنین اکنون در دوربین‌های دیجیتال و تلفن‌های همراه روی سیاره زمین کاربرد وسیعی دارند.

فناوری فضایی به شما کمک می‌کند تا در دامنه‌ها بروید

 

اسکی‌بازان و اسنوبردها به‌ویژه هنگامی‌که بازتاب نور خورشید در برف منعکس می‌شود با منظره‌ای بسیار روشن روبرو می‌شوند. این امر می‌تواند دید آن‌ها را دشوار کند. معضل بعدی پخش‌شدگی نور آبی طیف مرئی خورشید است که به زمینه دید ورزشکار رنگ آبی را مستولی می‌کند.

با طراحی عینک برفی وابسته به فنّاوری فیلترهای رنگی ناسا، اسکی‌بازان توانستند با کاهش درخشش نور خورشید وضوح دید افراد را افزایش دهند و همچنین تا ۹۵ درصد از نور آبی را مسدود نمایند.

 

درباره حسن قضاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *